Basit Anlamda Versiyon Kontrolü İş Akışı

Git'in derinliklerine dalmadan önce gelin basit bir versiyon kontrol iş akışına adım adım göz atalım.

Versiyon kontrolünün en temel bileşeni repository denilen yapıdır. Repository, dosyalarınızdaki tüm değişiklikleri ve bu değişiklikler ile ilgili ilave bilgileri (değişikliği kim, ne zaman yaptı ve değişiklik ile ilgili girilen açıklamalar) ayrı birer versiyon olarak kayıt altında tutan bir veri tabanıdır. Git tüm bu bilgileri genellikle dosya sisteminde gizli bir klasör olarak oluşturulan .git isimli klasör içinde bir dizi dosya olarak tutar.

Yukarıda bahsettiğimiz repository'yi kendi bilgisayarınızda oluşturmak için iki yöntem kullanabilirsiniz.

 • Henüz versiyon kontrolünde olmayan bir projeniz varsa *git init komutu ile projenizi tüm klasör ve dosyaları ile birlikte versiyon kontrolüne alabilirsiniz

 • Projeniz uzaktaki veya şirket ağınızdaki bir Git sunucusunda versiyon kontrolü altında tutuluyorsa projeyi kendi bilgisayarınıza git clone komutu ile indirebilirsiniz.

Projeniz için yukarıdaki yöntemlerden biri ile repository oluşturduktan sonra aşağıdaki basit akışı kullanarak değişikliklerinizi yapmaya başlayabilirsiniz

 1. Projenizin repository’sini oluşturduktan sonra dosyalarınız üzerinde istediğiniz değişiklikleri istediğiniz uygulamayı kullanarak yapabilirsiniz. Bu aşamada yaptığınız değişiklikleri versiyon kontrolü için birebir ve doğrudan takip etmenize gerek yoktur.

 2. Yaptığınız değişiklikler istediğiniz bir noktaya ulaştığında veya bir özellik veya sorun giderme düzenlemesi ile ilgili çalışmanız tamamlandığında versiyon kontrolü bakış açısı ile değişikliklerinizi değerlendirmeniz gerekir. Bu aşamada değişikliklerinizi commit adı verilen bir bütünü olarak tarif etmelisiniz. Böylece projenizin yeni bir versiyonunu oluşturma işleminin ilk adımını tamamlamış olacaksınız.

 3. Fakat, commit işlemi öncesinde dosyalarınızda yaptığınız değişikliklerin bir özetini görmek isteyebilirsiniz. git status komutu ile hangi dosyaları değiştirdiğinizi, sildiğinizi veya hangi dosyaları eklediğinizi kolayca görebilirsiniz.

 4. Bir sonraki aşamada değişen dosyalarınızdan hangilerinin commit'e dahil olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bu adımda commit'e dahil etmek istediğiniz dosyaları staging area denilen ara bir alana alırız.

  Dosyaların içeriğinin değiştirilmiş olması, silinmesi veya yeni dosya eklenmesi bu dosyaların otomatik olarak staging area'ya eklenmesini sağlamaz. Bu işlemi ilgili dosyaları seçerek sizin yapmanız gerekir.

 5. Dosyalarınızı staging area'ya ekledikten sonra şimdi commit işlemine hazırsınız. Commit işlemi ile dosyalarınızdaki değişiklikler yeni bir versiyon olarak Git'de kayıt altına alınır.

 6. Zaman zaman, özellikle de bir takım çalışması söz konusu ise, projenizdeki değişikliklere göz atmak isteyebilirsiniz. Projeniz için oluşturduğunuz commit'lerin tarihçesini incelemek için git log komutunu kullanabilirsiniz.

 7. Yaptığınız değişikliklerin takımın geri kalanı tarafından da görülmesini ve kullanılmaya başlanmasını sağlamak için değişikliklerinizi zaman zaman uzaktaki repository’de yayınlamanız gerekir. Bunun için git push komutunu kullanırız.

Local (Yerel) & Remote (Uzak) Repository'ler

 • Local repository, kendi bilgisayarınızda proje klasörünüzün altında bulunan .git klasörüdür. Bu repository üzerinde sadece siz çalışabilirsiniz ve değişiklikler yerel diskinize kaydedilir.

 • Remote repository'ler ise genellikle uzaktaki bir sunucuda yer alırlar ve bu sunucudaki .git klasöründen ibarettirler. Takım çalışması söz konusu ise takımdaki kişiler değişikliklerini bu uzaktaki repository üzerinden paylaşırlar.